Lancia Klub
perelki

Ceuta - na drodze do Maroka

« Powrót


Poznajemy Hiszpanię - relacja własna dla www.lancialifestyle.pl

 

 

 

 

Ceuta - na drodze do Maroka

 

 

 

(Puerto de Ceuta - miasto które stworzył port)

 

 

 

 

 

Zawsze chciałem zobaczyć Ceutę, postarałem się aby miasto było na mojej trasie do Maroka, przypłynąłem tutaj katamaranem z hiszpańskiego portu Algeciras. Miasto mnie zauroczyło, polecam wszystkim obieżyświatom! Przedstawiam Ceutę w pigułce, miasto dla jednych piękne, dla innych kontrowersyjne, warto je zwiedzić!

 

 

 

 

 

Ceuta - niewielki obszar leżący w Maroko o pow. 20 km2 który w roku 1530 zajęli Hiszpanie. Do dzisiaj jest hiszpańską enklawą w Afryce Północnej, zamieszkałą w przeważającej liczbie przez muzułmańskich Berberów i Żydów. Budowę portu morskiego Ceuta rozpoczęto w roku 1864, i z różnymi kolejami losu zakończono w 1942 r. Obecnie port to tętno miasta, decyduje tutaj o wszystkim.
Port możemy podzielić na ten najważniejszy komercyjny pasażerski z pięknym terminalem obsługującym głównie ruch turystyczny z Hiszpanii i tranzytowy do Maroka (Tanger, Tanger Med.) oraz z Gibraltaru, port handlowy z nowoczesnymi specjalistycznymi nabrzeżami i dokami, rozwijającą się dynamicznie marinę czyli zawijające tu jachty turystyczne i sportowe także w mniejszym znaczeniu port rybacki.

 

O strategicznym położeniu portu (pow.790 ha) i miasta świadczą zacumowane tu hiszpańskie statki wojenne i koszary w mieście. Do stałych morskich przewoźników pasażerskich należą tutaj: Acciona, FRS i Balearia, zawijają tu wielkie promy pasażersko-samochodowe, katamarany i malownicze wycieczkowce. Szybkie katamarany potrafią pokonać Cieśninę Gibraltarską w około 45 minut! Ceuta dzięki portowi rozwija się dynamicznie, miasto zajmuje 19,7 km2 powierzchni, zabudowa architektoniczna zarówno kolonialna, liczne zabytki jak też nowoczesna z biurowcami, hotelami, osiedlami apartamentowców i dzielnicami handlowymi. Do granicy z Morokiem jest z stąd ok. 4 km, gdzie największą atrakcją jest zabytkowe miasto Medina.
Ceuta ma dobre drogi i jest ukwiecone, własna komunikacja miejska, strefa sklepów wolnocłowych, widać tu dobrą robotę władz miasta. Brak lotniska pasażerskiego rekompensuje nowoczesny port helikopterowy gdzie lądują zarówno małe jak i duże maszyny którymi można dostać się do wielu interesujących miejsc, także forma helikopterowej taksówki. Z powodu napływu wielkiej emigracji legalnej i nielegalnej z Maroka miasto boryka się z wieloma problemami, tu też przebiega z Maroka szlak narkotykowy.
Kilkanaście lat temu rząd hiszpański mocno zainwestował w Ceutę, celem było skupienie tu berberyjskich muzułmanów, wielkie nadzieje pokładano w architektonicznym wizerunku miasta, miało dorównać najlepszym hiszpańskim kurortom, niestety wszystko skończyło się na planach, owszem architektura jest i podoba się ale z daleka, z bliska widać różnicę, samym mieszkańcom chyba nie specjalnie zależy na jego rozkwicie, chociaż hiszpańskie władze robią co mogą. W mieście ciekawe zabytki do najważniejszych należą: katedra (Santa Iglesia Catedral), kościół św. Teresy (Santa Teresa), Muzeum Militarne (Museo Militar del Desnarigado), pomnik Herculesa z kolumnami, Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueologia), mury dawnej twierdzy portugalskiej z 1530 r.
Do ciekawych miejsc należą: Park Morski z wieloma atrakcjami (Parque Maritimo del Mediterraneo), lądowisko dla helikopterów (Helipuerto de Celuta), Marina (La Estacion Nautica de Ceuta), plaża miejska (Playa del Chorillo), czy góra widokowa Hacho (Monte Hacho) z licznymi zabytkami, panoramą na miasto, port i morze. Do popularnych dyscyplin sportowych należą tutaj piłka nożna, sporty wodne, żeglarstwo. Ceuta - to jakby inna Hiszpania, pełna wpływów marokańskich, zaskakująca własnym stylem, gwarą, kulinariami, specyficzną atmosferą i mentalnością pobliskiego Maroka, ma swoją historię co podkreślane jest tu na każdym kroku. Wybierając się z Hiszpanii do Maroka warto się tutaj zatrzymać na dzień lub dwa i poznać miasto, Ceuta to także znakomita i atrakcyjna oferta na pobyt wczasowy, miasto czeka na swoje turystyczne odkrycie!, nie chce być tylko miastem tranzytowym - bramą do Maroka i Afryki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • ceuta36 logo i flaga miasta Ceuta.jpg

    logo i flaga miasta Ceuta

  • ceuta37 logo organizacji turystycznej.jpg

    logo organizacji turystycznej

 

 

 

 

Edward Poskier

Foto: Edward Poskier i World Net Photo

Ceuta/Spain - 2013 r.

 

 

 

 
  • ceuta35 red. Edward Poskier - autor artykułu.jpg

    red. Edward Poskier - autor artykułu

 
LP.jpg
LK.jpg
smp.jpg
razemlepiej0001.jpg
banner PTK.jpg
TPS.jpg
muzeum motoryzacji.jpg
logo otrebusy.jpg
gdynskie mm.jpg
muzeum-krakow.jpg
Banner-Peda (1).jpg
MT_BANER.jpg
ekspert mot 1.jpg
twierdza.jpg
ewitryna-strony-www.jpg
baner-TCI-2012.jpg
holserviceb.jpg
poster_galeria_6a.jpg
invette_logo.jpg
MARIA KA_baner.jpg